Padesátka na krku a pořád mám chuť navštěvovat rockové koncerty. Nicméně si všímám, že mě to stojí o něco více přemáhání a přesvědčování. Nechodím úplně na vše co se u nás ve městě odehraje, ale pořád jsem v terénu 2-3 do měsíce.

Začal jsem méně pít alkohol přímo na koncertu, protože mě začíná víc vysilovat jeho konzumace. A taky se předtím pořádně najím. Ale co mi dalo nejvíc v poslední době je zvýšení testosteronu. Prý od třiceti let ubývá tempem zrhuba 1% za rok. Tzn. že v padesátce máte o 20% méně testosteronu. A ten přímo také souvisí s vaší energií. Muži s normální hladinou mají dostatek energie a chuti na činnosti – práce, sport, sex, přivrtání poličky, zkrátka na všechno. Znáte to, jak se vám do ničeho nechce a musíte se hodně nutit. Tak jedna z příčin je nedostatek testosteronu.

Testosteron je „mužský hormon“ (vyskytuje se i u žen v menším množství), který podporuje energii, vitalitu, růst svalů, chuť na sex a nepřímo i erekci. Chlapům se množství hormonu výrazně snížilo ve srovnání s muži před 50 nebo 80 lety. Zřejmě za to může hodně tučná strava a nedostatek pohybu. Kromě energie je snížené i libido (chuť na sex) a plodnost (tak se taky výrazně snížila za posledních 80 let).

Když jsem toto všechno zjistil, naordinoval jsem si více pohybu (chodím víc pěšky do práce) a také beru nějaké doplňky stravy na podporu testosteronu. Na rozdíl od léků tyhle koupíte normálně na internetu v eshopu (jedná se o registrované doplňky stravy, žádné noname čínské padělky). Léky na testosteron, respektive injekce, musíte mít od lékaře a slouží přímo ke zvýšení hladiny – tzn. že dodáte tělu přímo testosteron. A ano, fungují okamžitě. Nicméně tělo se z nich nenaučí samo tvořit více testosteronu.

Proto jsem zvolit přírodní tablety na testosteron – doplňky stravy. Obsahují aminokyseliny, minerály a extrakty z bylin které by měly podpořit tvorbu testosteronu a tělo si tak lépe zvykne a samo pak zajistí zvýšenou tvorbu hormonu i bez doplňku. Beru Proerecta, které jsou sice na erekci, ale jak jsem zjistil, lépe fungují právě na hladinu testosteronu. Po dvou měsících užívání se cítím lépe (hlavně teda mám víc chuť něco dělat – sex nebo koncert. Teď se chystám užívání přerušit na dva měsíce a uvídíme jak se budu cítit.

Patříte mezi fanoušky českého rocku a chtěli byste, vědět, kam zajít, udělat si dopředu plány v téhle nelehké době Covidu a zase se na něco těšit?  Nebo jen někomu udělat radost rodině, známým, přátelům? Určitě mrkněte, jaké kluby nám doporučil jeden rockový fanoušek z Ostravska.

Mezi nejnavštěvovanější kluby na Zlínsku patří vyhlášený Master of rock Café. Vznikl v roce 2005, a od té doby má jednu za druhou sezónu úspěšně vyprodáno. Součástí je i menší kavárna je vyzdobena rockovými památkami, fotkami, plakáty zahraničních, ale i českých hvězd. Dalším velmi dobrým klubem je Hard Cafe na Karvinsku, Mizerov, dále Rokáč v Bělé, kteří zároveň podporují charitativní akci – dětem v nouzi. Dalším je klub, Kavárna, bar v Rožnově pod Radhoštěm, klub Melodka v historickém centru Brna, byl založen už v roce 1929. Kde světelný park je navržen tak, aby i malá stage mohla nabídnout vzhled velkého koncertního pódia.

Dále Ponorka v Pardubicích, nebo Rock Café na Národní ulici v Praze, kdy kromě skvělých koncertů můžete zajít i do kavárny spolu se svými přáteli. V Praze je mezi oblíbenými i bar Harlys na Dlouhé ulici nebo rockový klub Doupě, na Praze 6 nebo Metal bar ERROR, které je metalové doupě na Sokolovské ulici, blízko vlakového nádraží Libeń

Bohužel, jsou všechny kluby, bary v této době pandemie zavřené a budeme doufat, že se brzy zase otevřou.

Rock vznikl v 50. – 60. letech, je to žánr populární hudby. To znamená, že v sobě ukrývá všechny styly hudby s výjimkou umělecké a klasické hudby. Pochází z v rock´n´rollu, rhythm, country a blues. Nejčastěji se používají elektrická kytara, baskytara, bicí nástroje a klávesové nástroje a od konce 60. let i syntezátor. (elektronický hudební nástroj, mohou být analogové či digitální). Rock se spojil s folkem a vznikl folk rock (využívá elektrické kytary, klávesy) s blues blues rock (kombinace blues a rocku) a rock s jazzem vznikl jazz fusion (spojuje prvky Jazz s ostatními styly).

Rock se začal větvit i na další podžánry jako soft rockglam rockheavy metalhard rockprogresivní rock a punk rock. Rockové kapely se skládají z kytaristy (hrajícího na elektrickou kytaru), hlavního zpěváka, basáka a bubeníka. Některé kapely tvoří třeba jen duo či trio. Jeden z mých oblíbených stylů, Vám teď popíšu.

 Je to Punk rock, a vznikl v 70. letech ve Spojených státech, Spojeném království a Austrálii. Zakladatelem jsou Ramones, kteří vznikli v roce 1974 v New Yorku. Tvoří rychlou, tvrdou hudbu, většinou krátkými písněmi a často politickými texty. V České republice bylo založeno spousty kapel za období komunismu. Punk za komunismu patřil k zakázaným stylům. Mezi nejznámější patří Citrón, Tři Sestry a Visací zámek, Houba.

Mezi neznámější punkové kapely ve světě patří The Offspring, Green Day, Nirvana, Led Zepellin a další. Punk má i ženské kapely a to např. The Gymslips, Dum Dum Girls.

Jsem rocker Tomáš z Moravy, tělem i duší. Je mi 25 let a snažím se užívat života, jak nejvíc to jde. Miluji svou práci, dělám řidiče pro jednu závodní firmu a mezi mé koníčky patří cestování a hlavně hudba a tou je rock. Jsem velkým fanouškem, a proto bych Vás chtěl obeznámit s mými nejoblíbenějšími rockovými kapelami, třeba budou stejné jako Vaši. Hudba mi v dnešní době pandemie hodně pomáhá, když je vše zavřené, nemůžete se s rodinou, přáteli navštěvovat a vždy mě naladí na lepší notu.

Mezi první světoznámou kapelu, která mě vždy postaví na nohy a přivede na jiné myšlenky jsou Pink Floyd. Pochází z Anglie a na vrchol se dostali díky svému psychedelickému rocku. Vznikli v roce 1964, tehdy ještě pod vedením Syda Baretta, kdy ho po roce 1960 nahradil David Gilmour. Další členové kapely jsou Roger Waters, Nick Mason, Richard Wright. Jedny z jejich známých alb jsou The Dark Side of the Moon a Animals a rockovou operu The Wall. V roce 1985 došlo k rozpadu kapely, kdy zbývající členové kapely ještě v koncertování pokračovali, kdy dosáhli až do roku 1995 skvělých výsledků a stačili ještě vydat i dvě desky. V tom roce ukončili aktivní činnost. Po více jak 20.leté přestávce vydali ještě album v roce 2014 The Endless River

Další kapelu která si zaslouží v tomto článku zmínku je česká kapela Citrón. Její počátky vzniku založení sahají do 1976. Dělí se jakoby na dvě éry a to období bluesrockového Citrónu, pod vedením Petra Michalíka a druhou éru po roce 1981 hardrockový Citron, pod vedením Radimem Pařízkem do dnešní doby. Kapela měla úspěch velmi brzy v rozhlase, i v televizi. První singl „Tvých sedmnáct / Pantomima reklam“. Druhou velkou peckou je Druhý singl „Až se vrátí rokenrol / Diskžokej“. Tehdy koncertovali po celém Československu. Po roce 1994 začali opětovně hrát na festivalech a také koncertech.

Rozproudí krev každému člověku i tomu co třeba rock zrovna nic moc neříká. Na každém jejich koncertě vždy panovala skvělá atmosféra a nikdy jste nechtěli, ať skončí. Krize nastala v roce 2012 – 2013, kdy vážně onemocněl jejich člen kapely Standa Hranický a bohužel roku 2013 nemoci podléhá. V roce 2016 kapela vydává EP „Rebelie Vol. 2“ a pokračuje v koncertování společně se zpěvačkou Tanjou.

Jsem od dětství fanoušek rocku a rád navštěvuji rockové koncerty. Chtěl bych se s Vámi o ten nepopsatelný zážitek podělit a doporučit Vám jaké kapely si určitě nenechte ujít při výběru koncertu.  První světoznámou kapelu, kterou bych chtěl zmínit je The Rolling Stones, která vystoupila v roce 2018 v Praze v Letňanech.

Byl to zážitek a každému smrtelníkovi musel běhat mráz po zádech. Jsou na hudební scéně víc jak půl století a pohled na pětasedmdesátiletého Micka Jaggera byl ohromující. Dorazili na podium okolo 21 hodiny večer a předvedli nezapomenutelný dvouhodinový koncert. Pro mě to byl neúžasnější koncert života. Snad někdy k nám do ČR ještě přijedou.

Další kapela, na kterou mám skvělé vzpomínky je Red Hot Chili Peppers. Je to americká funkrocková kapela, s rapovými prvky a prvky punku. Zrodili se v roce 1983. České publikum tuto kapelu mohlo shlédnout v 02 aréně v roce 2016, kdy navštívili Prahu. Anthony Kiedis a jeho kapela byli úžasní, kdy použili svíce a obrovské panely, na nichž bylo vidět podium. Fanoušci z koncertu odcházeli nadšení a nabití energií. Poslední koncert, který ve mně nechal ohromující zážitky, byla kapela Metallica.

V Praze vystoupili v srpnu roku 2018, kdy se dostavilo na 70 tis fanoušků. Kapela ve složení Kirk Hammett (kytara), Robert Trujillo (baskytara), Lars Ulrich (bicí) a lídr kapely James Hetfield (zpěv, doprovodná kytara) poté nabídla starší hity. Metallica hraje už od roku 1981. Přesně ví, po čem její fanoušci touží. Kdy ke vstupenkám přidala příjemný bonus a to poslední album. Velké projekční plochy umožnily zdarma sledovat přímý koncert davu z pole za areálem

Od malička jsem seděl se svým tátou každou neděli doma a po obědě jsme si na gramofonu pouštěli gramofonové desky, klidně i celé odpoledne. Miloval jsem pozorovat tátu, jak si pobrukuje, vzpomíná a užívá si tu pohodu. Chtěl bych Vás do toho, taky vtáhnout, ať víte o kom je řeč.

Nejvíce jsme spolu poslouchali Elvise Presleyho, celým jménem Elvis Aaron Presley, narozeného 8.ledna1935 v Tupelo, Misissippi. Pocházel z velmi chudých poměrů a chtěl být prý elektrikářem. Byl americký zpěvák i herec. Prodal na 600 milionu desek za svého života. Uměl výborně hrát na kytaru a piano. Byl přezdívaný Král rock ‚n‘ rollu“. Zemřel v pouhých 46 letech. Kdy jeho kariéru překazil jeho styl života, a tím byly drogy. Proslavila ho jeho nejznámější skladba It’s Now Or Never z roku 1960.

 Dalším našim oblíbeným zpěvákem byl pan Ray Charles, rodným jménem Ray Charles Robinson. Měl nezapomenutelný hlas. Narodil se 23.10.1930 a zemřel 10.4.2004. Byl také klavírista a skladatel. Na klavír pozvolna začal hrát už ve 3 letech, od jednoho majitele jídelny, který ho učil. V předškolním věku Ray oslepl a tak začal chodit do školy pro slepé a hluché. Postupem času se naučil číst v Braillově písmu. Byl o něm natočen i film Ray. Mezi jeho nejznámější písně patřila„Hit the Road Jack“. Od roku 1981 má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Nejvíce mě ale okouzlila jak jinak než žena svým nádherným chraplavým hlasem Tina Turner, vlastním jménem Anna Mae Bullock. Narozená 26.11.1935 v Tennessee. Je švýcarská rocková zpěvačka pocházející z USA. Jako malá zpívala v kostelech, Gospel. Je majitelkou nejkrásnějších nohou na světě. Roku 1985, obdržela čtyři ceny Grammy. Tina v roce 1995 nazpívala skladbu k filmu s Jamesem Bondem, Golden Eye. Nyní žije se svým dlouholetým přítelem ve Švýcarsku.

Dalším na koho bych nechtěl zapomenout poukázat je Stevie Wonder (jako Stevland Hardaway Judkins), narozený 13. května 1950, v Michiganu. Od narození je nevidomý a svou první pracovní smlouvu podepsal už ve svých 12 letech.  Spolupracoval s hudebníky, jako je Elton JohnPaul McCartneyThe Rolling Stones a dalšími.

Sir James Paul McCartneyn narodil se 18. června 1942 Liverpool, je anglický zpěvák se nezaměnitelným hlasem. Je skladatel, malíř, hudebník a producent. Proslavil se jako člen skupiny Beatles, které vznikly v roce 1960. Hraje na na kytaru, baskytaru, klávesy a bicí. Jeho nejznámější písně,„Yesterday“ a „Blackbird“. Věnuje se i charitativním záležitostem s tématy jako jsou práva zvířat, chudoba a jiné. Patří mezi nejbohatší hudebníky na světě. Je jedním z nejúspěšnějších skladatelů všech dob. Dostal řadu ocenění od ceny Grammy za celoživotní dílo (1990) ,až po Rock and Roll Hall of Fame (1999) atd. V roce 2004 a 2016 koncertoval v Praze, naposledy v 02 Aréně. V roce 2018 vydal další album Egypt Station.

Zajímavý zážitek jsem nedávno prožil s manželkou. Jak jsem psal dříve, na koncerty chodím stále méně a méně. Většinou s pár kamarády nebo sám. Manželka chodí jen velmi výjimečně. Rockovou hudbu má docela ráda, ale s narozením potomka se všechno mění. A prioritou je nyní péče o dítě. Nicméně podařilo se mi jí ukecat a začátkem prosince jsme se vydali do známého pražského klubu, kde vystupovaly dvě kapely.

Přišli jsme před začátkem a klasika. Pivko a panáček na úvod. Udivilo mě, že i žena si ochotně dala. Byla vcelku vysmátá a vypadala velmi spokojeně. Po osmé začala hrát první kapela. Nejsem z těch, kteří hned vtrhnou na parket a paří. Obvykle si dám nějaké to pivo a pak se přidám. Proto mě značně udivilo, že manželka po 10 minutách mě začala lanařit ať jdu pařit. Fakt něco nevídaného. Šel jsem. Po celý koncert byla neskutečně vysmátá. Jako by jela na tripu nebo co. Po skončení jsme se vydali brzy domů. Až na ulici mi konečně sdělila, proč je tak spokojená.

Před týdnem narazila na článek o venušiných kuličkách. Že je to sice erotická pomůcka, ale zrovna venušiny kuličky jsou při správném použití i prospěšné ženskému zdraví. A je přímo doporučeno je nosit i ve dne při běžných činnostech. Takže si přes recenzní web vibratory.org našla ty nejlepší a koupila na eshopu. Přišly za dva dny. Hned je pár dní po chvílích nosila doma. Chápete to? I přede mnou. Tak ona se při uklízení směje, vy nechápete proč a ona má v klíně dvě vibrujcí kuličky.

Doma šla do vany a pak mi je ukázala. Pěkné silikonové kuličky, s průměrem snad 3,5 cm. To teda musel být slušný mejdan tam dole. Samozřejmě venušiny kuličky byly také hlavním důvodem, proč šla se mnou. Chtěla je prostě vyzkoušet na divočejším místě než je náš byt.

Takže pánové, sledujte své partnerky. Jakmile se něco mění k lepšímu, vždy za tím hledejte nějaký důvod. A jako přídavek vám tady posílám obrázek těch kuliček.

Každý klub má svůj specifický vzhled, který získává postupně provozem. Některé jsou fakt odporné, zaplivané pajzlíky. Černé skvrny na roky nemalovaných stěnách, prach v různých četných spárách a rozbitá podlaha, at už je na ní položeno cokoli. Nepotrpím si na nablýskané skleněné stěny a svítící podlahy, ale aspoň nějakou kulturu by každý klub mít mohl.

Podle mě nejdůležitější je pěkná stage. Na tu se totiž dívá nejvíce lidí po nejdelší čas. Pokud tam uvidí bordel, tak jej vnímají (byť jim nemusí vadit, ale vědí o něm). A když se jich na klub něco zeptá, tak mozek jim automaticky promítne, že je to nepěkný podnik. Přitom stačí doslova pár korun, aby jste pozadí za stage upravili jinak, než jen látkovým přehozem, jak to v mnoha klubech mají.

V prvé řadě je nutné sjednotit zadní stěnu do jednolité plochy. Obvykle tam jsou totiž různé výklenky, falešná okna apod. Nemusíte hned volat zedníky aby vám udělali rovnou zeď. Stačí několik velkých kusů dřevotřískových desek a ty přišroubovat bud na zeď nebo jim vyrobit nosnou konstrukci. Celou dřevěnou plochu natřete na bílo a základ pěkného pozadí je na světě.

Fototapety

Jsou oblíbeným krycím a designovým materiálem na stěny. Dnes se vyrábí kvalitní vliesové fototapety a dokonce tisknou i váš libovolný motiv. Přestože jsou skvělým řešením na stěny, za pódiem by mělo být jednolité pozadí (případně opakující se vzor) aby neupozaďovalo hrající kapelu. Docela by se mi tedy líbilo řešení pomocí pvc panelů. Jsou to vlastně plastové desky s rozměrem zhruba 100 x 50 cm, které lepíte vedle sebe. K dispozici je v Česku několik desítek vzorů. Obkladové pvc panely jsou velmi odolné, neroztrhnou se a zároven super lehke. Takže i fiktivně vyrobenou dřevotřískovou stěnu nezatíží. Už jsem kamarádovi pomáhal s instalací v kuchyni a bylo to super jednoduché. Prostě kladete za sebou a v případě potřeby ustřihnete – zkrátíte nůžkami. A který vzor vybrat do klubu? Asi bych vzal tmavší vzory kamenu či dřeva. Ty nejlépe vystihují drsňáckou atmosféru rocku.

A co by jste chtěli vy, aby vás oblíbený klub změnil ve svém interiéru?

Určitě to znáte, příjde teplé počasí, máte radost, a chcete vybehnout ven. Koukáte do skříně a ejhle… nemáte v čem jít. Vytáhnete jedny kraťasy, druhé kraťasy, a ani třetí šortky fakt nespňují to v čem byste byli ochotní jít ven…. a tak nějak máte pocit, že to prostě je o 100% horší než loni, kdy jste je nosili s radostí. A nechcete věřit tomu, že jste to fakt někdy na sebe oblékli. To asi známe všichni. Zrovna dneska jsem to zažil, proto jsem se taky rozhodl o tom něco napsat. Ty děsy, co mi ležely ve skříni – koukejte na foto. Hrůza co.

No takže co dál? Je krásně tak jsem se prošel do obchoďáku, neměl jsem přesnou představu co přesně chci, většinou když nakupuji nějakou věc, tak sice vím co chci – reď jsem věděl že chci kraťasy, ale představu o stylu, střihu barvě jsem prostě neměl a doufal jsem, že mě prostě něco práskne do nosu. No prošel jsem Hmko, Gate, New yourker, dokonce jsem zašel do Peek and clothenburt či jak se to píše, ale tam jsem šel z těch cen trošku do kolen – kraťasy od Tommyho Hilfigera za 2500 korun…. to už je fakt brutál 🙂

Tak jsem se prošel po shopech, koupil si zmrzku a šel domů na net. Takovéto kolečko povětšinou absolvuji pravidelně, sám sebe se někdy ptám, proč vlastně negoogluju hned. Asi to bude tím, že jsem ty kraťasky chtěl hned a nechtěl jsem čekat než mi zas dorazi z eshopu. Googlil jsem, shopů mraky. Naskákal mi woodmint, queens a další desítky shopů. Jednou už jsem kupoval věci od Bolfa, ale je to opravdu hrozněj shit. Nakonec jsem si koupil kraťasy s nízkým sedem v Stonewear.cz, zvolil jsem maskáčové kousky. Ty si můžu navíc vzít i na koncert.

Rád si občas zajdu do rockové klubu (i když jsem už otec dětí). Vyrazit ven je třeba. Popít s kámoši, poslechnout si nějaký nářez a zablbnout na place. Chodím tak jednou do měsíce. Obvykle někam do Prahy, ale už jsme vyjeli na koncert i v rámci středních Čech

Česká 1

Poměrně fajn klub v Kutné Hoře. Zde jsem byl na Voodo Header (a nějaké další kapely). Atmosféra klubu je super. Je tu čisto, přehledno a hlavně, nekouří se během koncertu, ani před ním. Klub je poslední čtyři roky provozován basskytaristou slavné kapely Sto zvířat, William Versteeg. Po nákladných rekonustrukcích starého baráku jsou interiéry takové útulné. Nehraje se jen rock, ale více hudebních žánrů.

K2

Klasika K2 funguje v Českých Budějovicích téměř 20 let. Opět je to multikulturní klub. Byli jsme tam na koncert méně známé kapely, a bylo to přes týden. Takže tam bylo mraky studentů. Bylo to fajn být mezi samými mladými lidmi (o 15 let cca). Mají suprovní novou aparaturu, díky ní si v každém místě klubu připadáte jak před reprákem. Kromě klasiky, piva a tvrdého dělají docela dobře drinky.

Kain

Víte co je nejlepší na tomhle klubu v Praze? Pivo za 27 korun. Takže si jich dáte deset a peněženka to v klidu unese. Klub funguje téměř dvacet let na Źižkově. Super je, že scénu natáčí na video a promítají na plátno. Takže i když stojíte vzadu, tak v pohodě sledujete koncert. Je to taková komornější scéna, ale moc příjemná (míst ke stání cca 100 a k sezení 60).

Jameson

Tento klub v Plzni není uplně typickým koncertním klubem. Ano koncertují, ale ne živou hudbu. Na plátno zde promítají koncerty všech možných rockových kapel. Nechlastá se zde pivo, ale pořádná whisky. A to opravdu téměř jakákoli. Dá se říct, že klub je speciálkou na tento oblíbený irský nápoj. Koncerty pouští jednou, někdy dvakrát týdně. Takže pokud si chcete dát pivko, whisky a poslechnout kvalitní hudbu nejlepších kapel světa, tak rozhodně se tu zajeďte podívat.

irský hudební klub jameson v plzni, speciálka na whisky